Informujemy, że Management Partner Jarosław Pawliński
realizuje projekt
“Podniesienie jakości usług turystycznych szansą poprawy konkurencyjności firmy Management Partner, Jarosław Pawliński”, nr FEPK.01.03-IZ.00-0098/23
Realizowany projekt obejmuje 2 zadania:
- Zakup 2 saun wolnostojących
- Budowa 2 altan z grillami
ZADANIE 1 – zakup 2 saun wolnostojących
W ramach zadania zaplanowano zakup 2 szt, saun ogrodowych wolnostojących.
Podstawowe parametry / wyposażenie saun: długość min 4 m, szerokość min 2 m, piec na drewno lub elektryczny; temperatura nagrzewania pieca min 100 st C, zbiornik ciepłej wody o pojemności min 20 l wykonany ze stali nierdzewnej
ZADANIE 2 - budowa 2 altan z grillem
W ramach zadania zaplanowano budowę 2 szt. altan z grillem do organizacji spotkań tematycznych w ramach promocji lokalnych wyrobów i wytwórców.
Będzą to obiekty o konstrukcji drewnianej z zadaszeniem posadowiony na betonowych łatach. Podłoże wykończone będzie płytami chodnikowymi lub kostką brukową. Konstrukcja altany została zaprojektowana z myślą o likwidacji wszelkich barier mogących mieć wpływ na dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, w tym w szczególności ruchowymi. Wejście do altany pozbawione będzie progu utrudniającego wjazd osobie na wózku inwalidzkim. Powierzchnia użytkowa jednej altany wynosi ok. 21 m2.
Grupa docelowa projektu
Projekt skierowany jest do wszystkich osób planujących pobyt w Bieszczadach i poszukujących niestandardowej oferty Pobytu wraz z dodatkowymi atrakcjami.
Cel projektu,
Głównym celem projektu jest zaspokojenie rosnących potrzeb gości hotelowych na wysokiej jakości wyspecyfikowanej usługi turystyczne w szczególności związanej z poszukiwaniem wyciszenia i odnowy zarówno w zakresie fizycznym jak i duchowym przy jednoczesnym obcowaniem z pięknem natury przyrody. Realizacja celu projektu osiągnięta zostanie dzięki unowocześnieniu oferowanych usług turystycznych przez montaż instalacji saun wolnostojących oraz zabudowie eventowych altan z gilem połączonych z wdrożeniem do oferty cyklicznych imprez tematycznych związanych z promocją lokalnych wyrobów kulinarnych oraz rękodzieła, jak również warsztatów związanych z odnową fizyczną i duchową. W tym celu firma nawiązała współpracą z kilkoma lokalnymi wytwórcami oferującymi wyroby lokalne oraz lokalnymi rękodziełami.
Dzięki realizacji projektu Wnioskodawca planuje w sezonie zarówno zimowym jak i letnim organizację cyklicznych spotkań tematycznych (np. weekendowych 1-2 razy w m-cu, a w razie potrzeby częściej) na których lokalni wytwórcy będą mogli prezentować swoje wyroby i przekazywać wiedzę uczestnikom nt. historii i tradycji związanych z tymi wyrobami.
Tematyczne spotkania organizowane będą również przy okazji już prowadzonych cyklicznych imprez tj. Np. warsztaty astrofotografii, lub szkoła nart skitourowych
Zarówno organizowane już Imprezy, jak planowane do organizacji dzięki realizacji projektu poza spotkaniami promującymi lokalne wyroby i ich wytwórców poszerzone zostaną o działania mające na celu regenerację duchową i fizyczną np. sesje muzykoterapii sesje relaksacyjne w saunie (z uspokajającym i niezapomnianym widokiem na góry i rozgwieżdżone niebo), sesje dietetyczne wege itd.
Przewidywane efekty i rezultaty projektu:
Wszystkie planowane działania mają na celu wyjście naprzeciw oczekiwaniom Klientów / Gości jak również zdobycie przewagi konkurencyjnej w regioniepoprzez zaproponowanie oferty nieszablonowej, skutkujące zwiększemiem konkurencyjności i przychodów prowadzonej działalnoścki.
Całkowita wartość Projektu | 236 583,12 PLN |
Wkład własny | 101 942,32 PLN |
Całkowite wydatki kwalifikowalne | 192 344,00 PLN |
Wydatki kwal. objęte regułami pomocy publicznej | 192 344,00 PLN |
Dofinansowanie ze środków Funduszu | 134 640,80 PLN |
Dofinansowanie projektu z UE: | 134 640,80 PLN |
Podmioty zainteresowane zakresem projektu oraz realizacją robót i dostaw w ramach jego realizacji zapraszamy do śledzenia zapytań ofertowych zamieszanych na portalu
https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie