Atrakcje Bieszczadów - Panorama Bieszczad

Co kryją Bieszczady?.

Dla wielu ich łagodne, zalesione stoki, kryjące tajemnice zaginionych kultur, to najpiękniejsze miejsce w Polsce, a może i w Europie. Co sprawia, że Bieszczady są tak wyjątkowe?

Historia osadnictwa w tych górach sięga setki lat wstecz. Jednak to w latach międzywojennych nastąpił rozkwit bieszczadzkiej turystyki. Na dzikim, nieodkrytym jeszcze terenie brakowało noclegów, więc jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać różnego rodzaju schroniska i pensjonaty: w Siankach, Beniowej, Dydiowej czy Sokole. Wytyczono również czerwony szlak beskidzki im. Józefa Piłsudskiego wiodący z Sianek do Krynicy. Natchnienia i spokoju szukali tu na przestrzeni lat artyści: Aleksander Fredro, Edward Stachura, Jerzy Harasymowicz, Wojciech Belon. Już wtedy zwracano uwagę nie tylko na walory przyrodnicze, ale na różnorodną, kolorową etniczność Bieszczadów. Mieszkali tu Łemkowie, Bojkowie, Ukraińcy, Polacy, Żydzi. Ich tradycje, wierzenia, legendy, obrzędy rozwijały się obok siebie, a jednocześnie mieszały, tworząc tygiel kulturowy, którego nie spotka się nigdzie na świecie.

Atrakcje Bieszczadów - Połonina

Jednak po II Wojnie Światowej Bieszczady opustoszały. Akcja „Wisła" wyrwała z korzeniami rdzennych mieszkańców, którzy żyli tu do setek lat i rzuciła ich w głąb Polski. Po nich pojawili się tu nieliczni ludzie, którzy nie znali tej ziemi i jej historii, co przyczyniło się do przyrodniczo – historycznego fenomenu Bieszczadów. Otóż, jako jeden z nielicznych terenów, po 1947 roku został on objęty powtórnym zdziczeniem. Teren Bieszczadów, wymarły, opuszczony, stał się doskonałym miejscem dla dzikiej, nie tkniętej ludzką ręką, przyrody. Miejsce, w którym natura powoli zyskiwała przewagę nad pozostałościami ludzkich siedzib, przez lata było mekką marzycieli i tych, którzy chcieli odciąć się od społeczeństwa.

Dziś znów odnajduje się piękno historii i ekosystemu tych gór. Przystąpiono również do aktywnej ich ochrony. Najważniejszą jej częścią jest Bieszczadzki Park Narodowy będący częścią polsko-słowacko-ukraińskiego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie". Obejmuje on najwyżej położoną część Bieszczadów Zachodnich. Duża część Bieszczadów jest również objęta obszarem Natura 2000, istnieje tu także Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy.

Atrakcje Bieszczadów - Solina Zapora

Jednakże nie tylko miłośnicy przyrody znajdą tutaj coś dla siebie. Lata koegzystencji kilku barwnych kultur odcisnęły tu swoje piętno, nie zatarte nawet przez próby ich zniszczenia. Ci, którzy poszukują tzw. turystyki refleksyjnej nie mogli trafić lepiej. W Bieszczadach na każdym kroku można natknąć się na ślady przeszłości. Zachwyca bogactwo zabytków kultury materialnej. Szczególny jest fakt, że wiele z nich jest wciąż ukrytych w leśnych ostępach. Drewniane cerkwie, pozostałości licznych niegdyś i gwarnych wiosek łemkowskich, bojkowskich czy ukraińskich, cmentarze z I wojny światowej i wielu innych świadków niezwykłej historii Bieszczadów wciąż czeka na odkrycie.

Dziś Bieszczady, choć dzikie, oferują także bardzo dobrą bazę wypoczynkowo – noclegową. Znajdą tu Państwo zarówno duże hotele, jak i agroturystykę. My jednak niezmiennie zapraszamy do Domu Gościnnego Borsuczyna oraz Pensjonatu Horb!

Dom Gościnny Borsuczyna

Strzebowiska 27
38-608 Wetlina
kom: 798 44 99 88
mail: dom@borsuczyna.pl

Gościniec Horb

Strzebowiska 38
38-608 Wetlina
kom:798 44 99 88
mail: pensjonat@horb.pl

Z miłości do Bieszczadów.

BORSUCZYNA

Wideo tour.

HORB

Wideo tour.

Pensjonaty Bieszczady.

Z miłości do Bieszczadów.